Vzdělávací kurz sociální inovace v praxi
Ve dnech 11. a 12. března 2014 proběhl v Lipníku nad Bečvou v příjemných prostorách zámecké Konírny Vzdělávací kurz sociální inovace praxe. Kurz byl zaměřený na výměnu informací a praktických zkušeností v oblasti sociálně orientovaných inovací, kterými účastníky provedli odborníci a lektoři z České republiky, Španělska, Rakouska a Portugalska.
Po úvodním zahájení předsedou MAS Moravská brána Ing. Dokoupilem, CSc. následovalo představení projektu Centra sociálně orientovaných inovací a aktivit CpKP Moravskoslezský kraj, které provedl Mgr. Ivo Škrabal. Poté následovala prezentace projektu Práce nás baví, který je výborným příkladem sociální inovace a účastníci měli možnost seznámit se s jeho autorkou Petrou Harazimovou. Po tomto úspěšném vystoupení následoval další příklad sociální inovace – společenská prospěšnost inovací, kterou představil Roman Šiser z České inovace, o.p.s.
Odpolední blok zahájili zástupci Give Forschungsgesellschaft z Rakouska – Norbert Novak a Emil Underberg. Představili téma globální vesnice – propojení a sdílení znalostí se zaměřením na místní rozvoj. V druhé části odpoledního bloku se účastníci seznámili se současnými trendy v podpoře zaměstnanosti a rozvoje sociálního podnikání. Tyto trendy představil Roman Chlopčík, ex-náměstek Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, odborník na trh práce.
Po skončení prezentací prvního dne kurzu se zahraniční hosté měli možnost zúčastnit prohlídky nedalekého hradu Helfštýn, který se řadí mezi nejstarší hrady v České republice. S průvodkyní si mohli také zblízka prohlédnout nejznámější památky v Lipníku nad Bečvou. Den pak zakončili společnou večeří v místním soukromém pivovaru.
Druhý den pokračoval kurz představením projektu „Sociální inkubátor“ (podpora podnikání a vznik nových produktů), které provedl Javier Finez z Bussiness Innovation Brokers ze Španělska. Poté následovaly prezentace zkušeností portugalské MAS – Financování programů pro venkovské oblasti a sociální inovace. Zkušenosti představila Claudia Silva a Mónica Seixas z ADRIMAG v Portugalsku. Dopolední blok ukončil Mgr. Ivo Škrabal s prezentací Coworking – sdílení pracovního prostoru a know-how.
Odpolední blok byl věnován Podnikatelsko – zaměstnaneckým družstvům jako inovativnímu nástroji aktivní politiky zaměstnanosti a jeho uplatnění na Šumpersku, které představil rovněž Mgr. Ivo Škrabal.
O přestávkách a po skončení každého dne měli účastníci možnost řešit své projektové záměry a problémy s jejich realizací s vystupujícími odborníky.
Kurzu se zúčastnilo po oba dva dny 25 účastníků a všichni byli jeho obsahem nadšení. Mají zájem se zúčastnit také dalších aktivit v rámci projektu Centra sociálně orientovaných inovací.